Pidimaraton se vzpomínkou na Emila Zátopka

"Nemůžeš? Přidej!" Vzhledem k tomu, že slavné heslo ještě slavnějšího československého běžce Emila Zátopka znají i ti nejmenší z nás, rozhodli jsme se náš letošní Pidimaraton věnovat vzpomínce na tohoto legendárního sportovce. Krásně nám to vyšlo, protože na trať jsme vyběhli jen pár dnů poté, co si svět připomněl 100. výročí narození držitele čtyř zlatých olympijských medailí a osmnáctinásobného světového rekordmana.

ZŠ a MŠ Jestřebí - pidimaraton 2022 obr. I

Abychom se co nejvíce přiblížili jeho odkazu, vyznačili jsme trasu letošního Pidimaratonu přesně 10× kratší, než měří oficiální maraton. Ten Zátopek vyhrál na olympijských hrách v roce 1952 v Helsinkách, odkud si odvezl zlato také za vítězství v běhu na 5 a 10 kilometrů.

Nám teda úplně stačilo našich 4 219 metrů, protože narozdíl od pěkně rovného atletického oválu jsme běželi lesní cestou, a jak uvidíte na fotkách, tak občas i necestou. Na start se postavilo 58 malých, větších i největších závodníků a s nimi také dva pejsci. Čekali jsme o něco větší účast, ale občany zřejmě dost vyčerpalo hlasování v obecních volbách a odpoledne už zůstali doma. Počasí nám přitom přálo, svítilo sluníčko, a přesto, že byl poslední zářijový víkend, dalo se pobývat venku i v tričku. Vedle jestřebských a pobučských sportovců se pak zúčastnili také zástupci Zvole, Zábřeha nebo Postřelmova.

ZŠ a MŠ Jestřebí - pidimaraton 2022 obr. II

Přes bludné kořeny, větve, kamení i spoustu hřibů a hříbků, které pár běžců stačilo po cestě i sbírat, dorazili všichni závodníci do cíle Pidimaratonu bez újmy na zdraví a zaslouženě si pak pochutnali na opečeném špekáčku. Už teď se všichni moc těšíme na příští ročník, protože jak Emil Zátopek prohlásil: "Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte (PIDI)maraton." :)

Podívejte se na obrázky ve fotogalerii z Pidimaratonu 2022 a na internetovém kanálu YouTube je také sestříhané video ze závodu.

Datum: 3.10.2022 06:34:36